Link 1500 Series Height Control Valve Kit H01500UN
Link Mfg
KTP #:
H01500UN
MPN:
H01500UN
Cross Reference Number:
3341836 | 334-1836 | E12525 | E14729 | E-14729
KTP #:
Part Number:
Cross Reference Number:
  • Ships via UPS In stock items ship within 48 hours
VMRS 016009027
Valve Style (OE Brand) Height Control Valve
Port Count 3
Intake/Exhaust Port Count 2
Delivery Port (to air bags) Count 1
Lever Arm Detail 4-Lever Arms 5.00 in, 7.00 in , 8.00 in and 9.00 in
Common Application Truck and Trailer
The Link 5"/ 7" / 8" / 9" Lever Arm Height Control Valve with Non-Dump Valve features superior lubricants that provide consistent lubrication to protect the valve and ensure its longevity. The universal design allows it to fit most applications, including most performance configurations. The non-dump valve ensures that the valve will not dump fluid when the lever arm is released, making it ideal for applications where fluid loss is not desired. The valve also features a model rate flow rate that provides a perfect balance of reliability and repeatability. With its superior design and construction, this valve is the perfect choice for reliable and repeatable performance.